Leden 2022: Novoroční priority

31.12.2021

Dáváte si novoroční předsevzetí?

Zkusila jsem si udělat takovou malou anketu mezi svými klienty. Řada z nich mi řekla, že to dřív dělali, ale už to vzdali. Když se o to totiž pokoušeli, stejně se jim nepodařilo jejich předsevzetí dodržet. Další mi řekli, že pro to nevidí důvod: když chtějí něco ve svém životě změnit, mohou to přece udělat kdykoliv, nemusí čekat na Nový rok.

To je jistě pravda, ale začátek nového roku v sobě má velkou symboliku. Podle mě je to ideální termín pro zahájení něčeho nového, pro nastartování nějaké změny v životě.

Abychom se však vyhnuli selhání, je důležité, jak si svá předsevzetí formulujeme. Lidé si často dávají předsevzetí jako "Zhubnu o 10 kg", "Přestanu kouřit", "Najdu si novou práci", "Najdu si konečně partnera" ...

To jsou všechno výsledkové cíle: něco mít, něco získat, něčeho dosáhnout, nebo se naopak něčeho zbavit. Předpokládáme, že až cíle dosáhneme, budeme šťastní a spokojení. Jenže to nebude hned, k takovým cílům obvykle vede dlouhá cesta, často spojená s nepříjemnými prožitky, odříkáním, selháváním, překonáváním překážek. A po celou tu dobu spokojení nejsme, protože náš cíl ještě nebyl dosažen. Za takových podmínek, když to "bolí" a cílová páska je stále kdesi v nedohlednu, je opravdu těžké udržet si dlouhodobou motivaci.

Jinou chybou je, že si svá novoroční předsevzetí formulujeme příliš ambiciózně. Prostě máme "velké oči". Říkáme si "Když změna, tak pořádná. Dosud se mi to nedařilo, ale teď se to všechno změní, teď se do toho opravdu pustím". Často se také snažíme změnit příliš mnoho věcí najednou, jako bychom se na pomyslné škále své životní spokojenosti chtěli z dvojky rovnou přehoupnout na desítku. I když naše rozhodnutí na začátku může být pevné, naše vůle se postupně unaví. Zjišťujeme, že ve svém úsilí stále více polevujeme, až časem shledáme, že jsme zapluli zpátky do starých kolejí. Zlobíme se pak sami na sebe, že jsme selhali, že jsme to nezvládli, že máme slabou vůli ...

Sebekoučovací cvičení

Zkuste si své cíle formulovat jinak. Namísto otázky "Co chci mít?" nebo "Co chci získat?" si položte otázku "Jak chci v tomto roce žít?"

Uvědomte si, jaké jsou vaše důležité životní hodnoty. Pro připomenutí se můžete podívat sem. Jak se vám tyto hodnoty dařilo v uplynulém roce naplňovat? Jsou mezi nimi nějaké, se kterými jste v poslední době ztratili kontakt? 

Vyberte si tři hodnoty, které byste chtěli v novém roce ztělesňovat, které byste chtěli ve svém životě více naplňovat. Jakým člověkem budete, když se vám to podaří?

Vybrané hodnoty si zapište:

  • Hodnota č. 1: ......................
  • Hodnota č. 2: ......................
  • Hodnota č. 3: ......................

To budou vaše novoroční priority. Místo výsledkových cílů mějte tyto priority stále někde na očích a pravidelně si pokládejte otázku:

  • Jakými kroky, jakým chováním můžu přispívat k jejich naplnění?
  • Co můžu udělat dnes / zítra / tento týden pro svoji prioritu číslo 1 (2, 3)?

Co důležitého jste si v tomto cvičení uvědomili?

Šťastný nový rok a mnoho úspěchů v sebekoučování Vám přeje Váš kouč Irma Bohoňková!