Říjen 2022: Chcete se změnit? Změňte své prostředí!

30.09.2022

V minulém newsletteru jste se dozvěděli několik užitečných tipů, jak na to, když chcete změnit svůj nežádoucí návyk nebo zlozvyk.

Dneska se podíváme na další důležitý faktor, který může hrát při vaší změně podstatnou roli - je to vaše prostředí, to, co máte kolem sebe, co vás obklopuje.

Kontrolujte své prostředí

Kromě vlastního chování je užitečné také upravit své prostředí, a to tak, aby:

  • nám pomáhalo v našem žádoucím chování,
  • nám znesnadňovalo nebo znemožňovalo nežádoucí chování.

Kontrolovat své prostředí můžeme několika způsoby:

Vyhýbání se / nahrazení

Jestliže jsem identifikoval/a, co jsou obvyklé spouštěče nežádoucího chování (určité podněty, situace, lidé ...), mohu své prostředí upravit tak, abych se jim vyhnula. Prostě ze svého prostředí odstraním určité věci, které by mě mohly svádět k porušení žádoucího chování a k návratu do starých kolejí.

Rozhodla jsem se, že večer nebudu jíst žádné sladkosti ani chipsy? Tak to prostě musím zařídit tak, že v mé domácnosti žádná taková pokušení nebudou. Přestanu je kupovat a ty, co už mám ve spíži, někomu daruji. Někdy to vyžaduje i dohodu s jinými lidmi (např. ostatními členy domácnosti), aby to respektovali a moji změnu chování podpořili.

Už jsem ale zmiňovala, že samotné odstranění nežádoucího chování nestačí, musíme ho nahradit jiným, žádoucím chováním. Co chci dělat, když na mě večer přijdou neodolatelné chutě na něco dobrého? Dát si nějaké ovoce nebo zeleninu? Pak musím zařídit, abych takové věci vždycky doma měla v dostatečném množství a výběru.

Chodím každý den cestou domů z práce kolem cukrárny, kde mají tu neodolatelnou zmrzlinu, ale já jsem se rozhodla zhubnout? Vymyslím jinou cestu z práce, abych kolem cukrárny nešla, i když to bude větší oklika - alespoň budu mít víc pohybu!

Faktor blízkosti / vzdálenosti

Mám-li něco nablízku a po ruce, je mnohem větší pravděpodobnost, že po tom sáhnu, než když musím překonat prostorovou vzdálenost nebo nějaké překážky.

Rozhodla jsem se každý večer půl hodiny šlapat na rotopedu, ale musím kvůli tomu chodit na studenou chodbu? To mě asi brzy odradí. Lepší je přestěhovat rotoped do obýváku, kde ho mám po ruce a také stále na očích, aby mi mé žádoucí chování připomínal.

Chci začít každé ráno cvičit, ale k tomu, abych si mohla rozložit karimatku, musím vždycky přestěhovat nábytek v pokoji? Předělám uspořádání pokoje tak, abych si vytvořila stálý cvičební koutek, kde bude stále rozložená karimatka a všechny další pomůcky, které ke cvičení potřebuji. Pak už stačí jen přijít a začít.

Připomínky

Své vnější prostředí můžeme upravit také tak, že do něj umístíme různé připomínky a upomínky, které nám budou připomínat žádoucí chování. Mohou to být různé kalendáře, cedulky, nápisy, check-listy, post-it lístečky, obrázky, fotky ... I tady působí faktor blízkosti, takže je umístíme tak, abychom je měli často na očích. Mohou to být i zvukové signály, např. nastavená upozornění v mobilu, kuchyňská minutka, budík ... Můžeme také požádat někoho dalšího, aby nám žádoucí chování připomínal, nebo aby nás upozornil, když jej porušíme.

Naše prostředí nám může opravdu kýženou změnu výrazně usnadnit, nebo také výrazně znesnadnit. Myslete na to.

Co důležitého jste si uvědomili po přečtení tohoto článku?

Jak si můžete upravit svoje prostředí, aby vám užitečně napomáhalo v dosažení změny návyku?

Mnoho úspěchů v sebekoučování Vám přeje Váš kouč Irma Bohoňková!