Přečtěte si: Okamžitá pomoc proti úzkosti

13.12.2022

Skutečně pestrý koktejl technik pro zvládání úzkosti, stresu, obsedantních myšlenek a katastrofických scénářů namíchali Rick Hanson, Matthew McKay a další autoři v knížce Okamžitá pomoc proti úzkosti.

Využívají přitom nejrůznější postupy a zdroje - od relaxace, vizualizace, všímavosti, meditace, až po kognitivně-behaviorální přístup. Když nás zaplaví úzkostné myšlenky - a asi každému se to někdy stává - někdy nám může pomoci se jen zklidnit, odvést pozornost a uvolnit se. Jindy je namístě takové myšlenky vynést na světlo, zviditelnit, pojmenovat a popasovat se s nimi.

Ne všechny techniky mohou samozřejmě fungovat u každého člověka, ale každý si asi z této nabídky dokáže vybrat tu, která přinese úlevu právě jemu. Uváděné techniky mohou využít kouči pro práci se svými klienty, ale jsou vhodné i pro sebekoučink.

Zvídavější čtenář by pravděpodobně uvítal i trochu více teorie a hlubšího popisu psychologických zákonitostí a východisek, o něž jsou jednotlivé techniky opřené. Přesto je tato útlá knížka, která právě vyšla v nakladatelství Portál, užitečnou pomůckou pro všechny, kteří chtějí aktivně pečovat o své duševní zdraví a psychickou pohodu.