Přečtěte si: Naslouchat je umění

09.06.2022

Chceme-li zvrátit negativní trendy dneška, nastal čas zapracovat na vzájemném naslouchání - říká autorka knížky Naslouchat je umění, švédská koučka a odbornice na komunikaci Annika Telléus.

Za tři nejdůležitější věci přitom považuje:

  • Dokázat naslouchat druhým,
  • Mít někoho, kdo mi naslouchá,
  • Dokázat naslouchat sám sobě.

Protipólem nulového naslouchání je podle ní hojivé naslouchání, kdy naslouchající je přívětivým a upřímným přítelem, který nám věnuje plnou pozornost, má přitom otevřenou mysl a sleduje naše nejlepší zájmy. Takto dokáží naslouchat dobří terapeuti a kouči. Nemusíme však být vždy až na takové úrovni, stačí, když budeme naslouchat aktivně - to znamená soustředíme se plně na druhého člověka a nezabýváme se přitom vlastními myšlenkami, nepromítáme si do vyprávění druhého svoji vlastní situaci, pocity a zážitky, nesoudíme a nehodnotíme.

Knížka vede k zamyšlení, jací jsme posluchači a jak můžeme svoji schopnost aktivně naslouchat zlepšit. Na závěr každé kapitoly autorka pokládá otázky - pokud si na ně upřímně odpovíme, mnoho věcí si sami o sobě uvědomíme a najdeme si sami svoji vlastní cestu, jak se stát lepším posluchačem. Je to tedy dobrá pomůcka k sebekoučování.

Knížka Naslouchat je umění právě vyšla v nakladatelství Portál.