Přečtěte si: Jak zklidnit bouři emocí

08.04.2023

Jsou lidé, kteří trpí emoční dysregulací. Je pro ně obtížnější snášet emoce, jejich emoční reakce jsou intenzivnější, než odpovídá situaci, a dlouho jim trvá, než se zase dostanou do "normálu". Ale nějakou tu "emoční bouři" čas od času zažije každý z nás. Jak se se svými emocemi vyrovnat? Co dělat pro to, abychom měli pod kontrolou svoje emoce, a ne ony nás?

Mnoho konkrétních rad a doporučení přináší ve své knížce psychoterapeutka Sheri Van Dijk, specialistka na dialektickou behaviorální terapii a mindfulness. S pomocí této knížky můžete trénovat, jak více zaměřit svoji pozornost na přítomný okamžik (a to bez posuzování a hodnocení), jak vypnout autopilota a reagovat na základě svého "moudrého já", jak rozlišovat fakta od našich myšlenek a pocitů, jak uznat platnost a oprávněnost našich emocí, jak odpoutat pozornost od negativních emocí, či jak se zbavit návyku všechno hned posuzovat a nálepkovat (včetně vlastních pocitů a reakcí).

Druhá část knížky se zabývá tím, jak dostat do svého života více pozitivních emocí. Znamená to dělat to, co funguje, jednat v souladu se svými zásadami a hodnotami, aktivně vyhledávat věci a situace, které nás uklidňují a těší, všímat si pozitivních věcí kolem sebe - i maličkostí, plánovat si a realizovat radostné aktivity, více si všímat svých pozitivních emocí (či je přestat znevažovat), dát svému životu cíle (a tím i pocit, že někam směřujeme), pečovat o své vztahy a zlepšovat je.

Mě osobně nejvíc zaujala tato rada: "Zahoďte slovo motivace. Nedumejte o tom, jestli se vám do něčeho chce, nebo ne, a prostě to udělejte!" Často totiž víme, jaké aktivity nám prospívají a co bychom sami pro sebe měli udělat, ale neděláme to, protože se nám "nechce". Sheri Van Dijk k tomu říká: "Z nějakého důvodu mnozí z nás zřejmě věří, že musíme mít chuť nebo touhu něco udělat, než to uděláme. Když se nám do toho nechce, tak to udělat nemůžeme." Přitom kdy se vám naposledy doopravdy chtělo dělat domácí práce, uvařit večeři, ráno vstát a jít do práce ...? Přesto to ale uděláte. Zdá se, že se nějak dokážeme přimět dělat věci, o kterých víme, že je děláme neradi, i když nemáme zrovna chuť se do nich pouštět. Ale z nějakého důvodu toto pravidlo neuplatňujeme na činnosti, které máme rádi. Všimli jste si někdy, že nemáte chuť něco dělat, ale když se do toho přesto pustíte, není to tak zlé a nakonec si to dokonce užíváte? Takže když váháte a říkáte si "když mě se do toho nechce", rovnou to udělejte! Tím si zvýšíte hladinu aktivity a počet pozitivních událostí, které v životě prožíváte, a výrazně tím snížíte prostor pro negativní emoce.

Knížka právě vyšla v nakladatelství Portál a může být užitečnou pomůckou pro všechny, kdo se zajímají o sebekoučování.